
De holdt 2-dags bryllup, på en søndag og mandag. De holdt festen inden de blev gift. Symbolikken er ikke til at tage fejl af. David og Samia, gør tingene på deres helt egen måde, og gæsterne fik en bryllupsoplevelse for livet. Et eventyrligt bryllupsdøgn. En magisk fejring af to ildsjæle, der har svømmet mod strømmen og kæmpet for kærligheden.
Festen:
Hvorfor bryllup en søndag og mandag?
Vi ville holde et bryllup, der var helt anderledes. Mange af vores venner er kunstnere eller kreative, og de arbejder lørdage, ligesom vi selv gør. Derfor tænkte vi at lave en festlig søndag, der tog alle i hånden, underholdt og fortryllede fra første stund.
Hvor blev festen holdt?
Dag 1: Vi begyndte på vores egen husbåd i det charmerende Christianshavn søndag morgen kl. 9.45, hvor vi samledes til en afslappet start på festlighederne. Her var der en velsignelses-ceremoni, hvor vi bekræftede hinanden og ligesom kickstartede de næste 2 dage. Jazzbandet Peter Marrot spillede, og alle fik mocktails, bobler, kaffe & croissanter. Kl. 11.15 sejlede vi fra Christianshavn til Operaen.
Foran Operaen og under kyndig instruktion af Maibritt Gram, blev der lavet FLASH mob. En fantastisk respons fra alle 160 mennesker, der bare uden at tøve kastede sig ud i det, storsmilende i solskinnet med København i baggrunden.
Tilbage på skibet stod Joe and the Juice klar med sandwiches serveret med lækre cocktails. Boblerne flød og vi hørte nogle taler. Pointen var, at gæsterne skulle mærke det hér, at det var David & Samia der satte takten. Det var ikke styret af traditioner, kun nogle af dem. Resten var vores drømme, og gæsterne var vores lege- og rejsekammerater.
Efter nogle timer på båden, gik turen mod Gentofte i partybusser. Der blev danset, hyggesnakket og drukket cocktails. Ved først stop stod Kalles Kaffe klar med Affogato – lækre espressoer med vanilje is – og der var masser af kolde drikkevarer (vi kørte hydrering i stedet for alkohol på hvert andet stop, så gæsterne ikke blev for sløve😉).
Vi havde hyret et basketballteam, der gav et show. Herefter delte vi hold, Samias og Davids hold skulle så spille mod hinanden.
Herefter fortsatte turen til Kristian Von Hornsleths atelier. Her skulle den ene brudekjole udsmykkes i vild kunstnerisk stil. David startede med de første pletter, og alle gæster passerede forbi den kvindelige model, der var iklædt Samias ene brudekjole. Den blev et værk for sig selv; kjolen skal indrammes og tjene som et sjovt stykke moderne docu Art.
Efter indslaget blev der åbnet magnum flasker med champagne, som var gaver fra min 50 års fødselsdag. Alle gæsterne hyggede sig i haven ved atelieret, hvorfra busserne fragtede os de sidste 2 kilometer til Reservatet, hvor middagen skulle holdes.
The Spitze Agency stod klar med absurd lækre cocktails, og på 1. Sal stod Thomas Rode & Thilde Maarbjerg klar med 5 forskellige snacks.
Bruden ønskede IKKE en 6 timers middag. Hun ville ikke have for meget fokus, og det var nok også derfor, vi allesammen skulle være i hvidt, og der var flere “ex-”brudekjoler til flere dele af festen. Vi havde fået GAZA-grill til at levere maden. Det var social dining. Der skulle ikke serveres hele tiden, og forretterne var allerede spist oppe på terrassen, alt imens solo violinisten Andreas Bernitt spillede som en gave til brudeparret. Desserten var bryllupskage på terrassen.
Kl. 21.30 åbnede Pharfar festen op som DJ, og Wafande lavede fællesdans og gav en lille koncert. Ved midnat åbnede pølsevognen med cocio og pølser, og kl. 00.30 slukkede musikken.
Dag2:
Mandag morgen vågnede vi på Nimb og følte os næsten som nygift, selvom brylluppet først var i dag.
Stylister og veninder myldrer ind, og snart er der dømt brudehygge. Imens får jeg en skøn morgenmad og kl. 12.00 er jeg klar til at tage imod de 70 gæster på tagterrassen.
Giftefogeden er gået op ad pool trappen og et trin ned i vandet. Det beroliger mig at hun står der i den officielle kjortel, med vand til anklerne. Mit skræddersyede jakkesæt med svalehale og brede bukser blafrer elegant i vinden. Solen skinner som besat, og der er en dejlig brise. Familierne er bedre repræsenteret i dag, og de danner en kæmpe halvmåne op ad den store Nu kommer Samia, iført Elsa Adams perlekjolen, en brudebuket med ranker, der vejrer i vinden, flankeret af mine 2 flotte sønner, i lyse jakkesæt, ligesom min svoger der slutter sig til. Ceremonien er skøn, frejdig, let og ringene får vi ENDELIG lov til tage på. Vores gæster klapper og vi bliver krammet, næsten uophørligt, og glæden er smittende.
45 minutter efter lader vi størstedelen af gæsterne tage en romantisk eftermiddag i tivoli, imens vi tager familien og nogle få vennepar med ned i den magiske Spejlstue, til en brunch, der var mere vild og lækker end vi nogensinde har prøvet før.
Hvordan mødte I hinanden, og hvordan blev I forlovet?
Samia kom ind i Herrernes Magasin for at møde en kammerat, der arbejder derinde. Jeg lagde mærke til Samia, men ikke omvendt. På Bryllupsmessen i Forum, så hun mig gå catwalk, og som veninden, der fulgtes med hende konstaterede:” Samia, hvad skete der lige dér”? Jeg var ny separeret, alt for gammel; så det var kun lidt ”sjov”, der bare aldrig stoppede.
Hvor meget deltog du i bryllupsplanlægningen, med f.eks. invitationer, udsmykning, blomster m.m.?
Jeg har lavet drejebogen, køreplanen og tilpasset den sammen med Samia. Jeg stod for alle leverandøraftaler, bookinger og aftaler, kunstnere, mad og transporter.
Samia har grafisk talent, hun sørgede for website, praktisk tilmelding og generel korrespondance. Derudover var blomster på skibet og til festen, borddækning og skilte, hendes board.
Var der noget til dagen, som det kun var dig, der stod for?
Jeg skulle sørge for at “go with the flow”. Vi havde 8 mand på i 3 teams, der hjalp på dagen, så der var styr på alt. Min primære opgave var at holde Samia i hånden, og tale i mikrofonen, hver gang jeg fik den i hånden på hvert event. Taler og velkomster, styring af toastmaster og hjælpe dem med at “genne” folk rundt.
Fortæl om idéen bag brudebuketten – hvorfor valgte I at gøre det på den måde?
Brudebuketten skulle vi først bruge på dag 2, og jeg havde i samråd bedt NIMB om at gøre og tænke lige, hvad de havde lyst til. Den skulle være kunstnerisk. Brudebuketten var formidabel, og der var blomster, der matchede buketten i vores gigantiske champagne bowl, i poolen var der flydende blomster fæstnet til bunden, på trappen op til poolen, hvor vores giftefoged stod med fødderne i vand, tårnede store opsatser sig op, Det var frodigt og oversteg ALLE mine forventninger
GOMMENS TØJ:
David havde designet en white tie jakke (svalehale) i hør-version, stribet struktur vævning, der selvfølgelig var skræddersyet i Herrernes Magasin. Vesten og bukserne var i helt andre vævninger, men alle med den stribede struktur til fælles.
Hvilke overvejelser gjorde du i forhold til dit tøj?
Ideen har taget udgangspunkt i den klassiske Morning-suit fra briternes royale-set-ups, med stribede bukser og vest. Indenunder havde jeg en kærnemælks-farvet strikket T-shirt på, og en af mine egne charmeklude. Det blomstrede hvide jakkesæt, blev båret ind imellem, til ære for min franske, nu afdøde designer-ven Yoahm Barroukh , LORDS and FOOLS, der døde bare 48 år gammel sidste år.
Hvorfor faldt valget på netop dette sæt?
Morningsuit er reserveret til ceremonielle events, lige så dedikeret som en brudekjole. Det var en tanke, der ramte David lige i hjertet. Stilen er en lidt oversize jakke og brede lyse bukser, med samme silke ned langs ydersiden, som på det brede spidsrevers på jakken.
Hvordan havde du det med at holde tale – og hvad betød det for dig at dele de ord foran din brud, familie og venner?
En tale fra gommen skal bare indeholde minimum 3 ord: Jeg elsker dig. Jeg skrev talen den første nat på NIMB. Samia er ikke svær at skrive en tale til. Hun er en særlig sjæl, og der er ikke blevet holdt taler for hende før. Hun rummer så meget og må have levet før, og gemt nogle evner i den lille krop, for wauw hun har ressourcer. Vi har kæmpet med farveforskel og aldersforskelle, og dét kombineret med en kavalkade af hendes favorit lyde… måtte være talen fra mig. Nimb havde den klar i receptionen i en kuvert, der skulle åbnes ved bordet – “ and the Oscar goes to” følelsen var til stede.
Det bedste øjeblik på dagen:
Jeg har 2: Da jeg ankom til skibet og så alle de flotte gæster. De lignede en million, og det lignede en filmoptagelse. Jeg nåede lige at tænke: ”Hvordan skal vi styre alle de mennesker, der står der og ligner en imponerende kærnemælk stil-ikon-eksplosion på mit skib midt på Christianshavn.”
Noget der gik galt på selve dagen eller op til:
Lørdag mens vi baskede rundt på både og gjorde klar og skulle sætte toiletvogne op på kajen, blev vi mødt af ét stort parkeringsforbud. Det viste sig, at om søndagen skulle det årlige loppemarked på Christianshavn finde sted. Det var ikke lige med i planlægningen – men det viste sig at være fantastisk, for det skabte en gigantisk folkekulisse. Tilhørere, der stod og betragtede skibets passagerer, fotograferede og nød synet af det hvide menneskemylder på båden.
Var der noget, der betød ekstra meget på dagen for jer:
Dresscoden! Den kollektive følelse det gav: at alle var klædt ens. Vidt forskellige menneskers tolkning af dresscode, gav en følelse af eventyr og samhørighed. Vi havde ikke behøvet at gøre andet end bare samles og nyde magien, at være anderledes velklædte for et par dage.
Var der noget I fortrød eller ville ønske, I havde gjort anderledes:
Dér er vi ikke helt enige: Samia ville gerne have haft et større plannerteam. Jeg synes, at det kørte så glidningsfrit, som man kan forvente med mere end 7 locations og et svingende levende mobilt publikum, der sammen med os skulle have det fantastisk på den rejse, vi havde designet.
Var I på bryllupsrejse, og i så fald hvorhen:
Ja, vi tog til Mallorca dagen efter festlighederne. Bare os to på en Vespa, slynget sammen i Master Suiten på The Lodge, og derefter et skønt beach house, direkte til de skønne kraftige Mallorca bølger.
Hvad prioriterer du højest i planlægningen af dagen?
At der var folk til at stille op, og betjene, OGSÅ efter vi havde forladt de forskellige locations. Jeg vil ikke køre rundt med en toiletvogn, når jeg er nygift, og burde ligge og fodre min hustru med jordbær og champagne.
Var I på bryllupsrejse, og i så fald hvorhen:
Ja, vi tog til Mallorca dagen efter festlighederne. Bare os to på en Vespa, slynget sammen i Master Suiten på The Lodge, og derefter et skønt beach house, direkte til de skønne kraftige Mallorca bølger.
Havde du valgt en bestmand?
Ja, jeg valgte en kammerat, som er en gammel studiekammerat. Han var en god støtte, og rart med én jeg kunne række ud til, hvis der skulle blive brug for det.
Dine 3 gode råd til kommende gomme:
1: Du tænker måske, at noget af det, du planlægger, er ”for meget”. Men du glemmer, at magi kun skabes derude, hvor hverdagen har sluppet. Brudens skønne kjole, budgettet. Alt er for meget. Bare giv den gas.
2: Husk at give dine gæster mad og drikke. En kaffevogn og croissanter ude foran kirken, eller lækre anderledes forfriskninger (ikke nødvendigvis alkohol). Bare det, at der står en tjener i et hvid skjorte og deler popcorn og kolde drikke ud, føles som en KÆMPE luksus, og du holder din brud fra at være “HANGRY” undervejs.
3: Find dit outfit tidligt! Du kan støtte og bekræfte bryllupsplanlægningen bedre end én, der slet ikke er dykket ned i sin egen brudgoms identitet. Husk, det er noget af det første bruden gør.
Hvis du skulle beskrive dagen med tre ord – hvilke ville du vælge?
Underholdende, venskabernes olympiade & magisk